Неякісне проведення медичних оглядів працівників – проблема, яка потребує уваги


26.07.2022 14:10 120

Виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування України щорічно здійснюється аналіз інформації щодо результатів проходження медичних оглядів працівниками, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, по яким було зареєстровано акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння).

За результатами цього аналізу, із загальної кількості працівників (2921), на яких у 2021 році було зареєстровано у Фонді акти розслідування, 2188 осіб, або 74,9 % були придатні до роботи за результатами медоглядів у 2019 році та 990 осіб, або 33,9 % були придатні до роботи за результатами медоглядів у 2020 році.

У 2021 році у 1758 працівників, шо становить 60,2 % від загальної кількості працівників, яким було встановлено професійне захворювання, підозра на професійне захворювання виникла не під час проходження медичних оглядів, а під час особистого звернення працівника до закладу охорони здоров’я.

Ці дані свідчать про низьку якість проведення лікувальними закладами попередніх і періодичних медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі.

На превеликий жаль захід, який передбачений для раннього виявлення проблем зі здоров'ям працюючої людини, подекуди перетворюється на формальність. Як наслідок, замість того, щоб розпочати лікування та змінити умови праці, людина, яка вже має перші симптоми професійного захворювання продовжує працювати у шкідливих умовах, які прискореними темпами руйнують її здоров'я.

Фонд соціального страхування направляє по фактам несвоєчасного виявлення підозри на профзахворювання, при проведенні медоглядів, листи до лікувальних закладів та до департаментів охорони здоров’я обласних державних адміністрацій для прийняття відповідних заходів реагування, але це лише частина роботи, яку потрібно проводити у цій сфері. Для досягнення позитивних результатів потрібна зацікавленість усіх сторін процесу.

Звичайно, усунення шкідливих умов праці є одним з пріоритетних напрямків діяльності у галузі безпеки праці, але на сьогоднішній день, рівень технічного прогресу та фінансові можливості підприємств не дозволяють повністю позбутися важких робот та робіт із шкідливими чи небезпечними умовами праці. З цієї причини роботодавець має звертати особливу увагу на профілактику професійної захворюваності на підприємстві, зокрема обирати медичний заклад з високою якістю послуг, заохочувати зацікавленість працівників та контролювати процес проходження працівниками медичних оглядів. Якщо розглядати працівника у довгостроковій перспективі, стає зрозуміло, що тимчасове переведення на іншу роботу та своєчасне лікування можуть значно продовжити термін його роботи на підприємстві, отже зацікавленість роботодавця беззаперечна.

Окремо звертаємося до працівників, які великою мірою впливають на якість проведення медичних оглядів, адже потрапляючи у стіни медичної установи ми усі хочемо як найшвидше її залишити. Звертаємо Вашу увагу на те, що у якісному проведенні медичного огляду, у першу чергу, зацікавлений сам працівник, адже виявлення захворювання на ранній стадії значно підвищує шанси на одужання.
Білгород-Дністровська міська рада, 2022 рік